WordPress po instalacji. Przydatne porady, które ułatwią Ci pracę.

WordPress to obecnie jeden z najchętniej wykorzystywanych systemów zarządzania treścią. Swoją popularność zawdzięcza przyjaznemu i intuicyjnemu w konfiguracji panelowi oraz masie wtyczek dzięki którym, nawet osoba nie znająca języków programowania jest w stanie postawić funkcjonalny serwis internetowy.

Pomimo prostoty i przejrzystości systemu oraz faktu, że instalacja WordPressa nie jest specjalnie skomplikowana warto wypracować sobie kilka zasad, które sprawią, że początek pracy z tym popularnym systemem CMS stanie się jeszcze efektywniejszy.

Domyślna kategoria dla wpisów

kategoria wpisów

Pierwszą czynnością, którą staram się wykonać, jest zmiana domyślnej kategorii wpisów jaką jest „Bez kategorii”. Można to zrobić poprzez jej edycję, albo utworzenie i przydzielenie nowej kategorii, a następnie usunięcie „Bez kategorii”. Może wydaje się to banalne, ale warto to zrobić, dzięki temu nasze wpisy nie będą lądować w miejsce, które z punktu widzenia użytkownika odwiedzającego naszą stronę nie ma wartości merytorycznej. Spójny, logiczny i rzeczowo opisany podział kategorii znacznie ułatwia nawigowanie po witrynie.

Widoczność strony dla wyszukiwarki

widoczność strony
Podczas budowy naszej strony, warto mieć tą opcję zaznaczoną po to, aby wyszukiwarka nie indeksowała niedopracowanej i nieuzupełnionej w treści strony. W momencie, gdy nasza witryna jest gotowa, opcję tą należy odznaczyć, w przeciwnym wypadku nasza strona nie pojawiła by się w wynikach wyszukiwania wyszukiwarki.

Komentarze

komentarze wordpress
Jeśli nasz serwis będzie blogiem na którym będziemy regularnie publikować wpisy, moderacja komentarzy to podstawa. Korzystając z takich wtyczek jak np. Disqus przyrost spamu w znacznym stopniu mamy wyeliminowany. Natomiast, gdy zdecydujemy się pozostać przy domyślnym sposobie komentowania, warto się upewnić czy opcja „Komentarze muszą zostać zatwierdzone ręcznie” jest włączona. Co jak co, ale szybkość rozprzestrzeniania się spamu, na stronach używających popularnych systemów CMS potrafi być błyskawiczna.

Zbędne wtyczki

Po instalacji WordPressa w katalogu z wtyczkami, są dwie domyślnie zainstalowane wtyczki Hello Dolly i Akismet. Pierwsza jest zbędna w 100%, druga jest przydatna, ale tylko wtedy gdy zdecydujemy się na jej płatną wersję.

Format odnośników

Zmiana formatu bezpośrednich odnośników to obowiązkowa pozycja, jeśli zależy nam na tym, aby strona była przyjazna dla wyszukiwarki (SEO) oraz użytkownika. Zaraz po instalacji WordPressa linki mają postać np. http://nasza-strona.pl/?p-5647, sami widzicie, że nie wygląda to za dobrze. Można jednak temu zaradzić. Wystarczy jednak wejść w ustawieniach w zakładkę Bezpośrednie Odnośniki i zmienić ustawienia na „Nazwa wpisu”. Dzięki temu format linków naszych wpisów będzie miał postać: http://nasza-strona.pl/przykladowy-wpis. Prawda, że wygląda o wiele lepiej.

Dwa motywy

W zakładce motywy, świeżo postawiony WordPress oddaje nam do dyspozycji kilka standardowych motywów, które możemy przypisać naszej stronie. Oczywiście, o ile nie mamy zamiaru postawienia strony na motywie premium lub utworzonym przez siebie, wybranie któregoś z nich będzie dobrym rozwiązaniem. Jeśli jednak posiadamy własny motyw na którym będziemy bazować, warto z tych domyślnych zostawić tylko jeden, w razie, gdyby coś się wykrzaczyło, a resztę z nich usunąć.

Baza zdjęć

Osoby które własną stronę prowadzą już od dłuższego czasu, a ponadto często udostępniają treści, zapewne dysponują ulubionymi miejscami tymi płatnymi lub darmowymi, które wykorzystują do poszukiwania odpowiednich grafik. Nie mając jednak jeszcze ulubionych miejsc ze zdjęciami, dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z wtyczki Flickr – Pick a Picture . Co prawda wtyczka od dwóch lat nie jest aktualizowana, ale nadal świetnie działa i może posłużyć za początkową bazę zdjęć do pierwszych publikacji.

Pisz w trybie Pisania Bez Rozpraszania

Pisanie artykułu np. na stronę, do gazety, książki czy jakiegokolwiek innego opracowania z pozoru wydaje się tylko łatwym i przyjemnym zajęciem. Kto choć raz spróbował to wie, że skupienie uwagi w jednym punkcie i na jednym celu może wcale nie być takie łatwe i przyjemne jak by się mogło wydawać.

tryb bez rozpraszania
W czasach, gdy natłok informacji przed ekranem monitora z różnych źródeł multimedialnych potrafi rozproszyć uwagę nawet tych osób, które uchodzą za wzór doskonałości, prostota i minimalizm narzędzi do pisania wydaje się być nieodzowna, dlatego pisząc artykuł przy pomocy WordPressa warto włączyć w edytorze tryb pisania bez rozpraszania. Dzięki takiemu rozwiązaniu znikają wszelkie niepotrzebne opcje, ikonki itd. Zostanie tylko pusta strona z samym edytorem.

Używaj Shortcode’y dla wzbogacenia strony mediami

Chcąc w szybki i łatwy sposób umieścić pliki audio lub wideo, można w tym celu wykorzystać shortcode’y, czyli proste polecenia tekstowe, które wstawiamy w edytorze tekstu WordPressa, zarówno w trybie wizualnym jak i tekstowym.

[Video] – pokazanie wideo w artykule
[Audio] – wstawienie odtwarzacza audio w artykule
[Galeria] – umieszczenie galerii obrazów w artykule

Shortcode’y można również używać dzięki wtyczce Shortcodes Ultimate. Po instalacji wtyczki uzyskujemy dostęp do całej masy przydatnych funkcji, dzięki którym możemy uatrakcyjnić nasz wpis lub samą stronę.
shortcodes ultimate

Statystyki bezpośrednio w panelu WordPress

Regularne sprawdzanie statystyk zawierających najważniejsze aspekty jak liczba odsłon, liczba użytkowników, mierzenie konwersji założonych celów itd., oraz ich analiza nierzadko zajmuje sporo czasu. Dobrym rozwiązaniem do szybkiego podglądu podstawowych danych jest instalacja jednej z wtyczek jak np. Google Analytics Dashboard, WP Statistics, lub JetPack.

Wymienione wyżej porady nie są jedynymi, które mogą się przełożyć na poprawę i jakość pracy z WordPressem. Jeśli jednak dopiero zaczynasz przygodę z tym CMS, mogę się okazać nieodzowne, a ich wdrożenie już teraz, przełoży się na oszczędność czasu i zwiększenie produktywności podczas pracy. Znasz jakieś wskazówki, którymi chciałbyś się podzielić? Napisz je w komentarzu poniżej 🙂

2 komentarze do wpisu „WordPress po instalacji. Przydatne porady, które ułatwią Ci pracę.

  1. Korzystam już jakiś czas z WordPressa i zaciekawił mnie dwie kwestie w Twoim wpisie:
    – dlaczego uważasz, że nie warto stosować Aksimeta w wersji darmowej? (tak właśnie robię i może czas na zmianę?)
    – rozumiem, że jest to dla początkujących, natomiast ja sam używałem wcześniej JetPacka, natomiast bardzo mocno obciążał prędkość strony. Z analityki korzystam teraz jedynie zewnętrznej. Natomiast oczywiście było to wygodne mieć wszystko w jednym miejscu

    • Witaj Piotrze. Akismet w wersji darmowej ma wiele ograniczeń, jeśli chodzi o samą użyteczność do bezpłatnego użytkowania. Jest bezpłatny wtedy, gdy: na stronie nie znajdują się reklamy, gdy na stronie nie prowadzimy żadnych kampanii reklamowych, gdy nie reklamujemy anie nie promujemy żadnych produktów, usług lub firm, gdy na stronie nie ma żadnych skryptów, które służyłyby zarabianiu. Nawet prowadząc stronę hobbystycznie, może pojawić się okazja zarobku choćby nie dużej sumy, a wtedy używanie Akismeta odpada. Sam od pewnego czasu używam, wtyczki Anti-Spam i jestem bardziej niż zadowolony.

      Jeśli chodzi o wtyczki pozwalające śledzić statystyki, to chodziło mi bardziej o osoby, które rozszerzone statystyki sprawdzały raz na jakiś czas i wygodniej im byłoby mieć wszystko w jednym miejscu. Co do wtyczki JetPack masz rację, obciąża ona stronę , choć na swoim przykładzie mogę powiedzieć, że po wyłączeniu opcji, które nie były mi potrzebne, poziom obciążenia potrafi spaść do znośnego już poziomu (wg. P3)

Przed dodaniem swojej opinii, zapoznaj się z polityką komentarzy i prywatności, które znajdują się na dole strony.

%d bloggers like this: