Przyjazne adresy URL – 5 sprawdzonych metod

Nazwa strony (adres domeny) powinna być krótka, zwięzła i chwytliwa. Łatwa do zapamiętania i do skojarzenia z oferowanym produktem lub usługą. Oprócz przejrzystego głównego adresu URL (ang. Uniform Resource Locator), reszta odnośników kierujących do poszczególnych podstron powinna spełniać ten sam warunek – być czytelnymi.

Przyjazne adresy URL zarówno dla wyszukiwarki (SEO), jak i zwykłego użytkownika, będą czytelną podpowiedzią co można znaleźć na danej stronie. Potraktowanie po macoszemu optymalizacji odnośników URL to poważny błąd. Jak to naprawić i na co warto zwrócić uwagę podczas dodawania kolejnych treści i odnośników na stronie. Poniżej kilka sprawdzonych metod.

1. W adresach URL używaj słów kluczowych. Adresy URL zawierające słowa ważne dla Twojej witryny są czytelniejsze dla użytkowników poruszających się po witrynie. Pamiętaj, aby nie przesadzić tylko z ich ilością.

Przyjazny adres URL:

https://www.domena.pl/blog/przyjazne-url

Nieprzyjazny adres URL:

https://www.domena.pl/blog/dgjd%hfg/d=324/przyjazne-url/20-12

Na tym przykładzie wyraźnie widać różnicę, który adres jest przyjazny zarówno dla wyszukiwarki jak i użytkownika. Mnóstwo dodatkowych znaczników w drugim adresie czyni go mniej przejrzystym, przypominający odnośniki ze spamem.

2. Twórz jak najkrótsze ścieżki adresów URL, które w przejrzysty sposób nakierują użytkownika na budowę serwisu. Struktura katalogów nie powinna być przesadnie rozbudowana, ponieważ będzie trudna do zapamiętania.

Tworzenie opisowych kategorii i nazw plików dokumentów witryny nie tylko pomoże w jej lepszej organizacji, ale może również usprawnić przeszukiwanie dokumentów przez wyszukiwarki.

3. W przypadku posiadania dynamicznych adresów URL, warto za pomocą mod Rewrite zmienić je na krótsze i bardziej przyjazne wyszukiwarkom.

Poczytaj o mod Rewrite

W przypadku zmiany URL- i na działającej już witrynie, warto zastosować przekierowania 301 starych URL – i na nowe.

Poczytaj o przekierowaniach 301

4. Nie używaj spacji ani polskich znaków. Do rozdzielania słów używaj myślników. Wszelkie dziwne znaczniki typu numery, spacje, podkreślenia źle wyglądają i niszczą przejrzystość adresu URL.

Niektórzy użytkownicy mogą tworzyć linki do strony, wykorzystując jej adres URL jako tekst odnośnika. Jeżeli adres URL zawiera odpowiednie słowa, dostarcza on użytkownikom oraz wyszukiwarkom więcej informacji na temat strony niż identyfikator lub dziwnie nazwany parametr.

5. Przemyśl jakie słowa kluczowe w adresie URL mają dla Ciebie największą wartość. Te najważniejsze umieść najbliżej głównego adresu strony. Nie przesadź z ilością. Cztery, pięć słów kluczowych w zupełności powinno wystarczyć. Większa ilość może zostać odebrana jako SPAM.

W skrócie:

a. przyjazne linki to takie, które opisują zawartość strony,

b. ułatwiają poprawną indeksację,

c. zawierają najważniejsze słowa kluczowe,

d. są czytelne dla użytkowników oraz wyróżniają się w wynikach wyszukiwarki,

e. ukazują w prawidłowy sposób strukturę serwisu.

Na koniec

Warto też pamiętać, że krótkie i treściwe opisowe linki, odznaczają się większą liczbą kliknięć, niż długie nic nie znaczące linki mające wiele nieprzydatnych w sobie parametrów.

 

Zdjęcie zaczerpnięto od Kelly Sikkema on Unsplash

6 komentarzy do wpisu „Przyjazne adresy URL – 5 sprawdzonych metod

 1. Przy okazji adresów URL warto wspomnieć, że w chwili obecnej rekomendowane jest posiadanie certyfikatu SSL i korzystanie z adresu w wersji https://, dlatego podczas planowania struktury adresów URL serwisu warto wykupić ten certyfikat.

  Dodatkowo, odnosząc się jeszcze do kwestii umieszczania słów kluczowych w treści adresów. Tutaj naprawdę trzeba uważać, a skoro artykuł jest skierowany do początkujących podeprę się przykładem (załóżmy, że fraza kluczowa to rower):
  a) http://rowerowadomena.pl/sklep-rowerowy/rowery/rowery-gorskie/ – tak nie robimy,
  b) https://rowerowadomena.pl/sklep/rowery-gorskie – tak robimy.

  • Wprowadzenie certyfikatu SSL na stronie, to temat rzeka na odrębny artykuł. We wpisie chciałem przedstawić typowe podstawy, a wdrożenie SSL to nie dla wszystkich taka prosta sprawa. Zmiana http na https na małej stronie to nie jest znowu taki wielki problem, duże serwisy czy sklepy mają odpowiednie komórki, które na pewno biorą to pod uwagę.

   Co do słów kluczowych, dlatego pisałem, żeby nie przesadzić bo wszystko ma swoje granice, oraz stosować odpowiednią i krótką strukturę katalogów.

 2. Przyjazny adres url to po prostu taki,który użytkownik może „wpisać z palca”, czyli zapamiętać i wpisywać automatycznie do wyszukiwarki. Wiadomo, że przeciętny Kowalski szybciej zapamięta adres strony, który będzie prosty, krótki i łatwy do odtworzenia.

 3. Z ciekawości, ostatnia teza jest podparta jakimiś badaniami? Bo o tyle przyjazny link wg. mnie to podstawa to nie sądzę, żeby nie kliknął w link który jest po porostu dłuższy.

  • Tak, jest podparta analityką własnych stron. Dla osób, które zajmują się optymalizacją stron, optymalna struktura linków to chyba jedno z ważniejszych przykazań, na które należy zwrócić uwagę. Powtórzę jeszcze raz, krótsze linki są przyjazne przede wszystkim dla użytkownika, są łatwiejsze do zapamiętania, bardziej estetyczne.

Przed dodaniem swojej opinii, zapoznaj się z polityką komentarzy i prywatności, które znajdują się na dole strony.

%d bloggers like this: